application question

During the holiday┬áseason, a store sells walnuts for $1.00/100 grams, almonds for $1.25/100 grams, and cashews for 1.50/100 grams. write an equation to determine the total cost, T, of a mixture of nuts, if W represents the number of grams of walnuts, A represents the number of grams of almonds, C represents the number of grams of cashews in the nut mixture.I’m┬ápersonally having issues with how to write and equations for this.

QUICK QUOTE

Approximately 250 words